Lychees in Season

Do you eat them fresh or do you have a neat preparation for them? I'm more interested in the latter, so please share.

I bought a half pound of these yesterday at $4.99/lb. When I was at the register, the cashier had no clue what they were or how to price them so she gave them to me for $1 even under "grocery". The lady behind me said "Oh hells yessss!!" and ran to the produce isle to get a bunch for herself. Haha :)

 
Serious Eats Newsletters

Keep up with our latest recipes, tips, techniques and where to eat!

Comments:

Comments are closed

Talk is closed - check out our Facebook and Twitter accounts instead.