Cooking and Baking

Buying Produce for One

How I wish I could get six stalks of cilantro, one quarter of a cabbage, three stalks of celery and so on. I read advice to try buying from a salad bar but that stuff is really expensive and pretty wilted. I am hoping some of you from really trendy locations will tell me that some ahead-of-the-curve green grocer is just laying stuff out, unbundled, and charging by the pound. Or is that just my pipe dream?


Talk is closed, but that doesn't mean the conversations have to stop!

Check out this post for a more thorough explanation, and jump onto our Facebook page or our Twitter feed to keep the conversations going!

Comments:

Comments are closed