'vanilla' on Serious Eats

Taste Test: Is Better Vanilla Extract Worth the Price?

Real vanilla extract doesn't come cheap. Depending on where you buy it, it can range from a little under a buck an ounce all the way up to several dollars. Add real vanilla beans into the mix and prices can climb even higher. But does more expensive vanilla make for better flavor? Tastier cookies and better vanilla ice cream? Where does artificial vanilla extract figure into it? We decided to find out. More

9 Ways To Use Vanilla Beans

Clocking in at five dollars a pop or more, vanilla beans are undoubtedly expensive. But they add a complexity of flavor, a mix of sweet, floral, earthy, and spicy, that blows vanilla extract away. So if you are going to drop the cash for the good stuff, how should you use it? Here are 9 of our favorite ways. More

More Posts