James Beard Foundation Announces 2012 Restaurant and Chef Semifinalists

20120221-jbf-awards.jpgThe big list of semifinalists for the 2012 JBF Restaurant and Chefs Awards are out! We've copied them here for you to scan over—prepare to scroll, it's a long one.

Lots of talent on this list, congrats to everyone! On March 19, JBF will announce the narrowed down list as well as the nominees for the JBF Awards in Book, Journalism, Restaurant Graphics and Design, Broadcast and New Media.

Best New Restaurant

Altura, Seattle AQ, San Francisco The Bachelor Farmer, Minneapolis Bistronomic, Chicago The Catbird Seat, Nashville, TN The Dorrance, Providence, RI The Farm and Fisherman, Philadelphia Fiola, Washington, D.C. Harvest, Louisville, KY Isa, NYC Little Serow, Washington, D.C. The Macintosh, Charleston, SC MB Post, Manhattan Beach, CA Next, Chicago Ollie Irene, Mountain Brook, AL Park Tavern, San Francisco Petite Jacqueline, Portland, ME Picca, Los Angeles Pistou, Burlington, VT Pondicheri, Houston Restaurant 1833, Monterey, CA Salt, St. Louis ShinBay, Scottsdale, AZ Tashan, Philadelphia Tertulia, NYC Trade, Boston Tremont, NYC Yardbird Southern Table & Bar, Miami Beach, FL Zeppoli, Collingswood, NJ

Outstanding Bar Program

Anvil Bar & Refuge, Houston Arnaud's French 75 Bar, New Orleans The Aviary, Chicago Bar Agricole, San Francisco Beretta, San Francisco Clyde Common, Portland, OR The Columbia Room, Washington, D.C. Cook & Brown Public House, Providence, RI Cure, New Orleans Drink, Boston The Esquire Tavern, San Antonio, TX The Franklin Mortgage & Investment Co., Philadelphia High West Distillery & Saloon, Park City, UT Holeman & Finch Public House, Atlanta La Belle Vie, Minneapolis The Old Fashioned, Madison, WI PDT, NYC Pegu Club, NYC The Porter Beer Bar, Atlanta PX, Alexandria, VA Rivera, Los Angeles Standard Tap, Philadelphia The Violet Hour, Chicago The Zig Zag Café, Seattle

Outstanding Chef

Jody Adams, Rialto, Cambridge, MA Sean Brock, McCrady's, Charleston, SC David Chang, Momofuku Ssäm Bar, NYC Gary Danko, Restaurant Gary Danko, San Francisco Suzanne Goin, Lucques, Los Angeles Daniel Humm, Eleven Madison Park, NYC Paul Kahan, Blackbird, Chicago Melissa Kelly, Primo, Rockland, ME David Kinch, Manresa, Los Gatos, CA Donald Link, Herbsaint, New Orleans Tony Mantuano, Spiaggia, Chicago Tim McKee, La Belle Vie, Minneapolis Carrie Nahabedian, Naha, Chicago Vitaly Paley, Paley's Place, Portland, OR Charles Phan, The Slanted Door, San Francisco Stephan Pyles, Stephan Pyles, Dallas Frank Ruta, Palena, Washington, D.C. Nancy Silverton, Pizzeria Mozza, Los Angeles Holly Smith, Cafe Juanita, Kirkland, WA Janos Wilder, Janos, Tucson, AZ

Outstanding Pastry Chef

Julieta V. Adauto, Orange Peel Pastries, Cakes & More, El Paso, TX Joanne Chang, Flour Bakery + Cafe, Boston Melissa Chou, Aziza, San Francisco Patrick Fahy, Café des Architectes, Chicago Ken Forkish, Ken's Artisan Bakery, Portland, OR Michelle Gayer, Salty Tart Bakery, Minneapolis Hedy Goldsmith, Michael's Genuine Food & Drink, Miami Maura Kilpatrick, Sofra Bakery and Cafe, Cambridge, MA Yasmin Lozada-Hissom, Olivea, Denver Lisa Lu, Jardinière, San Francisco Tiffany MacIsaac, Birch & Barley, Washington, D.C. Cheryl Maffai and Jonathan Stevens, Hungry Ghost Bread, Northampton, MA Dahlia Narvaez, Osteria Mozza, Los Angeles Ghaya Oliveira, Boulud Sud, NYC Jessie Prawlucki, Fond / Belle Cakery, Philadelphia Aaron Russell, Restaurant Eugene, Atlanta Mindy Segal, Mindy's HotChocolate, Chicago Philip Speer, Uchi, Austin, TX Bob Truitt, Ai Fiori, NYC Cynthia Wong, Empire State South, Atlanta

Outstanding Restaurant

August, New Orleans Balthazar, NYC Blue Hill, NYC Boulevard, San Francisco Canlis, Seattle Charleston, Baltimore Fore Street, Portland, ME Foreign Cinema, San Francisco Highlands Bar and Grill, Birmingham, AL The Kitchen Restaurant, Sacramento, CA Magnolia Grill, Durham, NC Marcel's, Washington, D.C. Oleana, Cambridge, MA Patina, Los Angeles Picasso at Bellagio, Las Vegas Restaurant Alma, Minneapolis Terra, St. Helena, CA Tru, Chicago Vetri, Philadelphia Vincent on Camelback, Phoenix

Outstanding Restaurateur

Edward Aloise and Claudia Rippee, E&C Restaurant Management Corporation, Manchester, NH Nick Badovinus, Flavor Hook, Dallas Ashok Bajaj, Knightsbridge Restaurant Group, Washington, D.C. Tom Baron and Bill Fuller, big Burrito Restaurant Group, Pittsburgh Roger Berkowitz, Legal Sea Foods, Boston Frank Bonanno, Bonanno Concepts, Denver Bruce Bromberg and Eric Bromberg, Blue Ribbon Restaurants, NYC Richard D'Amico and Larry D'Amico, D'Amico & Partners, Minneapolis Jason Dady, Jason Dady Restaurants, San Antonio, TX Tom Douglas, Tom Douglas Restaurants, Seattle Sam Fox, Fox Restaurant Concepts, Scottsdale, AZ Richard Gonzmart, Columbia Restaurant, Tampa, FL Mike Klank and Eddie Hernandez, Taqueria del Sol, Atlanta Donnie Madia, One Off Hospitality, Chicago Nick Pihakis, Jim 'N Nick's Bar-B-Q, Birmingham, AL Piero Selvaggio, Valentino Restaurant Group, Santa Monica, CA Stephen Starr, Starr Restaurants, Philadelphia Caroline Styne, Lucques/A.O.C./Tavern, Los Angeles Phil Suarez, Suarez Restaurant Group, NYC Doug Washington, Mitchell Rosenthal, and Steven Rosenthal, Stock & Bones, San Francisco

Outstanding Service

Brigtsen's, New Orleans Café Boulud at the Brazilian Court Hotel, Palm Beach, FL Clancy's, New Orleans The Compound, Santa Fe, NM Cyrus, Healdsburg, CA Fountain Restaurant at Four Seasons Hotel Philadelphia, Philadelphia The French Room at the Adolphus Hotel, Dallas Joël Robuchon at MGM Grand Hotel & Casino, Las Vegas L'Espalier, Boston La Grenouille, NYC Manny's Steakhouse, Minneapolis Michael Mina, San Francisco Nopa, San Francisco The Oakroom at the Seelbach Hilton, Louisville, KY Picholine, NYC Providence, Los Angeles Restaurant Eve, Alexandria, VA Spiaggia, Chicago Topolobampo, Chicago Vetri, Philadelphia

Outstanding Wine Program

A16, San Francisco The Barn at Blackberry Farm, Walland, TN Café on the Green at Four Seasons Resort and Club Dallas at Las Colinas, Irving, TX Canlis, Seattle Charleston, Baltimore CityZen at Mandarin Oriental, Washington, D.C. CUT at Beverly Wilshire, Beverly Hills, CA Emeril's New Orleans Five and Ten, Athens, GA Frasca Food and Wine, Boulder, CO Hatfield's, Los Angeles No. 9 Park, Boston Patina, Los Angeles Perbacco, San Francisco Picasso at Bellagio, Las Vegas Restaurant Eve, Alexandria, VA Sepia, Chicago Tria, Philadelphia Troquet, Boston Wild Rice Restaurant, Bayfield, WI

Outstanding Wine & Spirits Professional

Sam Calagione, Dogfish Head Craft Brewery, Milton, DE Ron Cooper, Del Maguey, Single Village Mezcal, Ranchos de Taos, NM Merry Edwards, Merry Edwards Winery, Sebastopol, CA Greg Engert, Neighborhood Restaurant Group, Alexandria, VA Alex Golitzin, Quilceda Creek Vintners, Snohomish, WA Paul Grieco, Terroir, NYC Ken Grossman, Sierra Nevada Brewing Co., Chico, CA Lance Hanson, Peak Spirits, Hotchkiss, CO David Hirsch, Hirsch Vineyards, Cazadero, CA Manfred Krankl, Sine Qua Non, Ventura, CA Jim Koch, The Boston Beer Company, Boston Steve McCarthy, Clear Creek Distillery, Portland, OR Garrett Oliver, Brooklyn Brewery, NYC Jorge Ordoñez, Fine Estates from Spain, Dedham, MA Virginia Philip, Virginia Philip Wine Shop & Academy, West Palm Beach, FL Neal Rosenthal, Mad Rose Group, Pine Plains, NY Jörg Rupf, St. George Spirits, Alameda, CA Abe Schoener, The Scholium Project, Napa, CA Eric Solomon, Eric Solomon Selections - European Cellars, Charlotte, NC Sean Lilly Wilson, Fullsteam, Durham, NC

Rising Star Chef of the Year

Dave Beran, Next, Chicago Noah Bernamoff, Mile End, NYC Danny Bowien, Mission Chinese Food, San Francisco Katie Button, Cúrate, Asheville, NC Clayton Chapman, The Grey Plume, Omaha, NE Joe Cicala, Le Virtù, Philadelphia Preston Clark, El Paseo, Mill Valley, CA Chad Colby, Mozza2Go, Los Angeles Joshua Drew, Farmshop, Santa Monica, CA Kevin Gillespie, Woodfire Grill, Atlanta Bryce Gilmore, Barley Swine, Austin, TX Grant Gordon, Tony's, Houston Emma Hearst, Sorella, NYC Matthew Kirkley, L2O, Chicago Casey Lane, The Tasting Kitchen, Venice, CA Aaron London, Ubuntu, Napa, CA Sara Lukasiewicz, Red Devon, Bangall, NY Thomas McNaughton, flour + water, San Francisco JD Morton, Domaine Hudson, Wilmington, DE David Posey, Blackbird, Chicago Jesse Schenker, Recette, NYC Lee Styer, Fond, Philadelphia Benjamin Sukle, The Dorrance, Providence, RI Max Sussman, Roberta's, NYC Christina Tosi, Momofuku Milk Bar, NYC Jarrod Verbiak, DB Bistro Moderne at the JW Marriott Marquis Miami Sameh Wadi, Saffron Restaurant & Lounge, Minneapolis Blaine Wetzel, The Willows Inn, Lummi Island, WA Micah Wexler, Mezze, Los Angeles Kris Yenbamroong, Talésai, West Hollywood, CA Sue Zemanick, Gautreau's, New Orleans

Best Chef: Great Lakes

Josh Adams, June, Peoria Heights, IL Richard Blondin, Refectory Restaurant & Bistro, Columbus, OH Michael Carlson, Schwa, Chicago Jean-Robert de Cavel, Jean-Robert's Table, Cincinnati Luciano Del Signore, Bacco Ristorante, Southfield, MI David Gilbert, Forest Grill, Birmingham, MI Greg Hardesty, Recess, Indianapolis Stephanie Izard, Girl & the Goat, Chicago Anne Kearney, Rue Dumaine, Dayton, OH Regina Mehallick, R Bistro, Indianapolis Matthew Millar, Reserve, Grand Rapids, MI Martial Noguier, Bistronomic, Chicago Chris Nugent, Goosefoot, Chicago Kent Rigsby, Rigsby's Kitchen, Columbus Jonathon Sawyer, The Greenhouse Tavern, Cleveland Bruce Sherman, North Pond, Chicago David Tallent, Restaurant Tallent, Bloomington, IN Giuseppe Tentori, GT Fish & Oyster, Chicago Paul Virant, Vie, Western Springs, IL Andrew Zimmerman, Sepia, Chicago

Best Chef: Mid-Atlantic

Andrew Araneo, Drew's Bayshore Bistro, Keyport, NJ Cathal Armstrong, Restaurant Eve, Alexandria, VA Pierre Calmels, Bibou, Philadelphia Jay Caputo, Espuma, Rehoboth Beach, DE Tony Conte, The Oval Room, Washington, D.C. Scott Drewno, The Source, Washington, D.C. David Gilberg, Koo Zee Doo, Philadelphia Spike Gjerde, Woodberry Kitchen, Baltimore Michael Krikorian, Copper Canyon, Atlantic Highlands, NJ Johnny Monis, Komi, Washington, D.C. Peter Pastan, Obelisk, Washington, D.C. Konstantinos Pitsillides, Kanella, Philadelphia Maricel Presilla, Cucharamama, Hoboken, NJ Dale Reitzer, Acacia, Richmond, VA Chip Roman, Blackfish, Conshohocken, PA Kevin Sousa, Salt of the Earth, Pittsburgh Vikram Sunderam, Rasika, Washington, D.C. Marcie Turney, Barbuzzo, Philadelphia Bryan Voltaggio, Volt, Frederick, MD Cindy Wolf, Charleston, Baltimore

Best Chef: Midwest

M.J. Adams, The Corn Exchange, Rapid City, SD Justin Aprahamian, Sanford, Milwaukee Mike Brown and James Winberg, Travail Kitchen and Amusements, Robbinsdale, MN Steven Brown, Tilia, Minneapolis Gerard Craft, Niche, St. Louis Doug Flicker, Piccolo, Minneapolis Josh Galliano, Monarch, St. Louis Colby Garrelts, Bluestem, Kansas City, MO Ted Habiger, Room 39, Kansas City, MO Jan Kelly, Meritage, Milwaukee Russell Klein, Meritage, St. Paul, MN Paul Kulik, The Boiler Room, Omaha, NE Stephen Logsdon, Lucca, Des Moines, IA Tory Miller, L'Etoile, Madison, WI Shinji Muramoto, Restaurant Muramoto, Madison, WI Kevin Nashan, Sidney Street Cafe, St. Louis Lenny Russo, Heartland Restaurant & Farm Direct Market, St. Paul, MN Dan Van Rite, Hinterland, Milwaukee Kevin Willmann, Farmhaus, St. Louis Stewart Woodman, Heidi's, Minneapolis

Best Chef: Northeast

Jamie Bissonnette, Coppa, Boston Jason Bond, Bondir, Cambridge, MA Kara Brooks, Still River Café, Eastford, CT Penelle, Megan, and Phoebe Chase and Ted LaFage, Chase's Daily, Belfast, ME Tim Cushman, O Ya, Boston Krista Kern Desjarlais, Bresca, Portland, ME Jeffrey Gimmel, Swoon Kitchenbar, Hudson, NY Gerry Hayden, The North Fork Table & Inn, Southold, NY Brian Hill, Francine Bistro, Camden, ME Dano Hutnik, Dano's Heuriger on Seneca, Lodi, NY Liz Jackson, Libby's Bistro, Gorham, NH Matt and Kate Jennings, La Laiterie, Providence, RI Serge Madikians, Serevan, Amenia, NY Demos Regas, Emilitsa, Portland, ME Bjorn Somlo, Nudel, Lenox, MA Champe Speidel, Persimmon, Bristol, RI Danai Sriprasert and Nattasak Wongsaichua, Boda, Portland, ME Bill Taibe, LeFarm, Westport, CT Sai Viswanath, DeWolf Tavern, Bristol, RI Eric Warnstedt, Hen of the Wood, Waterbury, VT

Best Chef: Northwest

Chris Ainsworth, Saffron Mediterranean Kitchen, Walla Walla, WA Aaron Barnett, Restaurant St. Jack, Portland, OR Matthew Bennett, Sybaris, Albany, OR Matt Costello, The Inn at Langley, Langley, WA Matt Dillon, Sitka & Spruce, Seattle Jeff Drew, Snake River Grill, Jackson Hole, WY Renee Erickson, Boat Street Cafe, Seattle Jason Franey, Canlis, Seattle John Gorham, Toro Bravo, Portland, OR James Honaker, Bistro Enzo, Billings, MT Christopher Israel, Grüner, Portland, OR Jeff Keys, Vintage Restaurant, Ketchum, ID Brendan Mahaney, Belly, Eugene, OR Naomi Pomeroy, Beast, Portland, OR Adam Sappington, The Country Cat Dinner House & Bar, Portland, OR Ethan Stowell, Staple & Fancy Mercantile, Seattle Jason Stratton, Spinasse, Seattle Cathy Whims, Nostrana, Portland, OR Justin Wills, Restaurant Beck, Depoe Bay, OR Rachel Yang and Seif Chirchi, Joule, Seattle

Best Chef: NYC

Michael Anthony, Gramercy Tavern April Bloomfield, The Spotted Pig Marco Canora, Hearth Scott Conant, Scarpetta Wylie Dufresne, wd~50 John Fraser, Dovetail Kurt Gutenbrunner, Wallsé Dan Kluger, ABC Kitchen Mark Ladner, Del Posto Paul Liebrandt, Corton Anita Lo, Annisa George Mendes, Aldea César Ramirez, Brooklyn Fare Sean Rembold, Diner Masa Takayama, Masa Bill Telepan, Telepan Rich Torrisi and Mario Carbone, Torrisi Italian Specialties Jonathan Waxman, Barbuto Michael White, Marea Galen Zamarra, Mas (farmhouse)

Best Chef: Pacific

Matthew Accarrino, SPQR, San Francisco William Bradley, Addison at the Grand Del Mar, San Diego Josef Centeno, The Lazy Ox Canteen, Los Angeles Michael Chiarello, Bottega, Yountville, CA Michael Cimarusti, Providence, Los Angeles Chris Cosentino, Incanto, San Francisco David Féau, The Royce at the Langham Huntington, Pasadena, CA Beverly Gannon, Hali'imaile General Store, Makawao, HI Loretta Keller, COCO500, San Francisco Christopher Kostow, The Restaurant at Meadowood, St. Helena, CA Mourad Lahlou, Aziza, San Francisco Corey Lee, Benu, San Francisco David LeFevre, MB Post, Manhattan Beach, CA Jim Moffat, Bar Acuda, Hanalei, HI Matt Molina, Osteria Mozza, Los Angeles Daniel Patterson, Coi, San Francisco Richard Reddington, Redd, Yountville, CA John Rivera Sedlar, Rivera, Los Angeles Paul Shoemaker, Savory, Malibu, CA Hiroyuki Urasawa, Urasawa, Beverly Hills, CA

Best Chef: South

Greg Baker, The Refinery, Tampa, FL Vishwesh Bhatt, Snackbar, Oxford, MS Clay Conley, Būccan, Palm Beach, FL Paula DaSilva, 1500º at Eden Roc Renaissance Miami Beach, Miami Beach, FL Justin Devillier, La Petite Grocery, New Orleans Justin Girouard, The French Press, Lafayette, LA John Harris, Lilette, New Orleans Chris Hastings, Hot and Hot Fish Club, Birmingham, AL Scott Hunnel, Victoria & Albert's at Disney's Grand Floridian Resort & Spa, Lake Buena Vista, FL Chad Johnson, SideBerns, Tampa, FL James Lewis, Bettola, Birmingham, AL Jeff McInnis, Yardbird Southern Table & Bar, Miami Beach, FL Tory McPhail, Commander's Palace, New Orleans Sergio Navarro, Pubbelly, Miami Beach, FL James and Julie Petrakis, The Ravenous Pig, Winter Park, FL Lee Richardson, Ashley's at the Capital Hotel, Little Rock, AR Jeanie Roland, The Perfect Caper, Punta Gorda, FL Henry Salgado, Spanish River Grill, New Smyrna Beach, FL Alon Shaya, Domenica, New Orleans Wesley True, True, Mobile, AL

Best Chef: Southeast

Hugh Acheson, Five and Ten, Athens, GA Billy Allin, Cakes & Ale, Decatur, GA Jeremiah Bacon, The Macintosh, Charleston, SC Tyler Brown, Capitol Grille at the Hermitage Hotel, Nashville, TN Ashley Christensen, Poole's, Raleigh, NC Craig Deihl, Cypress, Charleston, SC John Fleer, Canyon Kitchen at Lonesome Valley, Cashiers, NC Damian Heath, Lot 12 Public House, Berkeley Springs, WV Linton Hopkins, Restaurant Eugene, Atlanta Vivian Howard, Chef & the Farmer, Kinston, NC Scott Howell, Nana's, Durham, NC Anthony Lamas, Seviche, Louisville, KY Edward Lee, 610 Magnolia, Louisville, KY Joseph Lenn, The Barn at Blackberry Farm, Walland, TN Daniel Lindley, St. John's Restaurant, Chattanooga, TN Ouita Michel, Holly Hill Inn, Midway, KY Andrew Ticer and Michael Hudman, Andrew Michael Italian Kitchen, Memphis, TN Aaron Vandemark, Panciuto, Hillsborough, NC Ken Vedrinski, Trattoria Lucca, Charleston, SC Tandy Wilson, City House, Nashville, TN

Best Chef: Southwest

Bruce Auden, Biga on the Banks, San Antonio Kevin Binkley, Binkley's Restaurant, Cave Creek, AZ Bowman Brown and Viet Pham, Forage, Salt Lake City, UT Bruno Davaillon, Mansion Restaurant at Rosewood Mansion on Turtle Creek, Dallas Mitsuo Endo, Aburiya Raku, Las Vegas Silvana Salcido Esparza, Barrio Café, Phoenix Mark Fischer, Six89, Carbondale, CO Manabu Horiuchi, Kata Robata, Houston Anita Jaisinghani, Indika, Houston Jennifer James, Jennifer James 101, Albuquerque, NM Jennifer Jasinski, Rioja, Denver Maiya Keck, Maiya's, Marfa, TX Frederick Muller, El Meze, Taos, NM John Murcko, Talisker on Main, Park City, UT Hugo Ortega, Hugo's, Houston Paul Qui, Uchi, Austin, TX Martín Rios, Restaurant Martín, Santa Fe Teiichi Sakurai, Tei-An, Dallas Alex Seidel, Fruition Restaurant, Denver John Sharpe, The Turquoise Room at La Posada Hotel & Gardens, Winslow, AZ